A lófélék rengeteg mérgező fára, bokorra és égyéb növényre érzékenyek, ezért a legelő és környékének ellenőrzése állandó feladat a lótulajdonos részére. Ha már tudjuk melyik növény ártalmas a lónak akkor eltudjuk kerülni a díszítő céllal ültetett mérgező növények által okozott károkat (egy komoly és nagy múltú lovardában tapasztaltuk, hogy elválasztó sövénynek mérgező hatású növényeket ültettek, amelyet a lovak séta közben kóstolgathattak (a lovasok természetesen nem tudták hogy ez káros).
A lovak ösztönösen elkerülnek nagyon sok mérgező növényt, de vannak olyan időszakok amikor nagyobb a veszély. Ha nincs elég legelnivaló növény, az éhség és a friss zöld növényre való vágy miatt lehetséges hogy megesznek olyanokat is, amelyeket máskülönben elkerülnének. Kora tavasszal a lédús mérgező növények vonzóbbak lehetnek a ló számára, mint a ritkábban növő fű.
De óvatosnak kell lennünk akkor is, ha szénával etetjük a lovat, mivel nem biztos hogy a vásárolt széna termőhelye megfelelően ellenőrzött. Ha saját legelőnk van akkor van rá módunk hogy ellenőrizzük a növényzetet a megfelelő ismeretek birtokában.
Senkit sem nyugtathat meg az, hogy eddig még nem történt baj a lovával.
A mérgező növények között a legnagyobb ellenség az aggófű. Ez az alkalmazkodó gyomnövény nem túl termékeny talajon tenyészik, amelyet tövig lelegelnek. gyorsan terjed olyan helyeken, ahol a lovakat belterjes körülmények között tartják., ahol a feláziott, sáros, lovak által állandóan taposott talaj ideális ágyást jelent számukra. Az aggófű súlyos májkárosodást okoz, és mérgező hatása halmozódó, vagyis , ha a ló hosszú ideig kis mennyiséget fogyaszt belőle, az éppoly káros hatású lehet, mint ha egyszerre nagy mennyiséget eszik meg belőle. A fiatal állatok a legérzékenyebbek, és a növény okozta mérgezésnek egyenlőre nem ismerik a gyógymódját. zért alapvető fontosságú, hogy elpusztitsák a lovak legelőíről
Groundsel
1.1.2. Közönséges Aggófű, Senecio vulgaris, Groundsel
Groundsel
1.1.3. Erdei Aggófű, Senecio sylvaticus, Groundsel
Groundsel
Senecio aquaticus, vízi aggófű Senecio eurocifolius, keskenylevelű aggófű
1.2. Saspáfrány, Pteridium aquilinum, Bracken
Hosszabb idő alatt épül be a szervezetbe, amikor ez megtörténik már nem lehet a lovon segíteni. A saspáfrány gyökértörzse állítólag ötször olyan mérgező mint a levele. A saspáfrány olyan enzimet tartalmaz, amely b1 vitamin elégtelenséghez vezet és ideg és izomrendszeri tüneteket okoz.
Az aggófűhöz hasonlóan a gyűszűvirág is jobban izlik a lónak szárítva a szénában, mint frissen. Kb. 30 gramm már végzetes lehet. A gyűszűvirág mérgezés tünetei között szerepel a rángógörcs és a légzés nehézség, s a halál rövid időn belül bekövetkezik.
Digitalis
1.5. Bürök, Conium maculatum, Hemlock
A bürök hasonló módon pusztító növény, bár abból nem néhány dekát, hanem nagyobb menyiséget, 1-2 kg-t kell elfogyasztani ahhoz, hogy halált okozzon.